top of page

המדיניות המפלה והכפולה של עיריית ניו יורק

בעוד עובדי המגזר הפרטי פטורים מחיסון נגד קורונה, עובדי המגזר הציבורי בניו יורק מחויבים בחיסון, גם אם הם לא באים במגע עם קהל. ביהמ"ש קבע כי זו מדיניות שרירותית וקפריזית, אך העירייה כבר הגישה ערעור

 

מאז פריצת מגפת הקורונה, פוטרו אלפי עובדים בארה"ב, אשר סרבו להתחסן נגד קורונה. ביניהם ניתן למצוא מורים, מאמני ספורט, טייסים, עובדי מקצועות הרפואה וגם 16 עובדי סניטציה של עיריית ניו יורק, שאיבדו את עבודתם והחליטו לצאת למאבק משפטי, בראשות ג'ורג' גארבי בן ה-52. אתר האינטרנט של npr.com מספר את סיפורם.

בסוף שנת 2021, הטילה עיריית ניו יורק חובת חיסון, מהקיצוניות והרחבות ביותר בארה"ב, והחילה אותה על עובדים גם במגזר הציבורי וגם במגזר הפרטי. "אנחנו לא עובדים עם קהל בכלל. אנחנו לא עונים לקריאות חירום. אנחנו אפילו לא הולכים לבתים של אנשים", אומר גארבי, "אפילו כשזה התחיל, לא האמנתי שהם באמת יפטרו אותנו".

גארבי לא נתן אמון בחיסונים, וחש לא בנוח לגבי התהליך המזורז שבו הם אושרו. בנוסף לכך, הוא הרגיש שהוא לא צריך חיסון, בגלל שהוא נדבק בקוביד במרץ 2020, בתחילת המגפה. כשהוטלה חובת ההתחסנות, הוא הגיש בקשה לפטור על רקע אמונה דתית, אבל היא נדחתה. בינואר 2022 הוא נשלח לחופשה ללא תשלום ובפברואר פוטר גארבי. הוא החליט להילחם, איגד עובדי סנטיציה נוספים שגם כן פוטרו וביחד הם תבעו את עיריית ניו יורק.

באוקטובר האחרון, שופט ממדינת ניו יורק פסק כי חובת החיסון על עובדי ציבור הינה שרירותית וקפריזית, ולכן מפרה את חוקת המדינה. השופט הורה לעירייה לשכור מחדש את העובדים, שפוטרו בגלל חובת החיסון, ולשלם להם את השכר שאיבדו. ביום למחרת, עיריית ניו יורק הגישה הודעת ערעור, במסגרתה הצהירה על כוונתה להילחם בהחלטת השופט. לפי אתר החדשות npr.com, העירייה מסרה בתגובה כי לא מוטלת עליה שום חובה לשכור מחדש את העובדים המפוטרים, כל עוד הערעור תלוי ועומד.עם זאת, עוד באותו יום, נקטה עיריית ניו יורק במדיניות הפוכה לגבי הסקטור הפרטי. ראש העיר, אריק אדמס, כבר הודיע על כוונתו לבטל את חובת החיסון על המגזר הפרטי, ומועצת הבריאות של העירייה אישרה זאת פה אחד. כשנשאל אדמס מדוע חובת החיסון בוטלה למגזר הפרטי, אך עדיין תקפה לגבי המגזר הציבורי, הוא התקשה לענות. "אני לא חושב שההתמודדות עם קוביד נעשית בדרך הגיונית ואין לה מוצא לוגי. צריך לקבל החלטות שישמרו על העיר בטוחה ושיאפשרו לעובדים שלנו לתפקד", אמר אדמס לעיתונאים בחודש ספטמבר.

בעקבות ההתפתחויות האחרונות, קשה להצדיק עדיין פיטורים של עובדים. ראשית, האומיקרון התגלה כווריאנט פחות קטלני מהווריאנטים האחרים. שנית, npr.com מציין כי כיום ברור שהחיסון מפחית את הסיכוי ללקות במחלה קשה, אבל הוא לא אפקטיבי במניעת הידבקות והדבקה. עד לאביב 2022, רוב האמריקאים, בין אם הם מחוסנים ובין אם לאו, חלו בקוביד לפחות פעם אחת, כך לפחות לפי הערכות המרכז האמריקאי לניהול מגפות. לכן, מעסיקים שונים החלו לרכך את דרישות החיסון שלהם.

עד מרץ 2022, חייבה יונייטד אירליינס את עובדיה להתחסן, אך מאז היא החזירה לעבודה כמה אלפי עובדים בלתי מחוסנים, שהוצאו לחופשה ללא תשלום. מעסיקים אחרים, כמו גולדן סאקס, ביטלו את חובת החיסון לחלוטין. בנוסף, הקונגרס האמריקאי הצביע על ביטול חובת החיסונים לחיילים.

"אני לא מתחרט על מה שעשיתי. אני לא מתחרט על שום דבר שקרה עד עכשיו", אומר גארבי, "ייתכן שהדרך עוד ארוכה או קצרה. יכול להיות שלא נשיג בדיוק את מה שאנחנו רוצים, אבל ניצחנו".

עכשיו נותר לגארבי להמתין להחלטת ערכאת הערעור.


 


קרדיט תמונה:

Metropolitan Transportation Authority

https://www.flickr.com/photos/mtaphotos/

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page