top of page

על חסינות מוקדמת, וחסינות מוקדמת מפני עובדות

עודכן: 22 במאי 2023

החודש התפרסם מחקר של צוות חוקרים אמריקאי-גרמני המצביע על חסינות מוקדמת רחבה נגד נגיף הקורונה, אצל אנשים שנדבקו בעברם בקורונות הותיקות – אלה הגורמות לצינוני החורף. יחודו של המחקר ברוחב וביציבות של החסינות הצולבת שנמצאה, אך הוא מצטרף לשורת מחקרים וראיות ניסיוניות שהעידו על כך שלחלקים ניכרים מהאוכלוסייה חסינות מלאה או חלקית מפני מחלת קורונה קשה, ושלנגיף קשה יותר להדביקם.

כבר בתחילת המגפה, הודיעו בהחלטיות צוותי היועצים של המל"ל, האוניברסיטה העברית, ומשרד הבריאות, שללא סגרים רוב גדול של אוכלוסיית ישראל יידבק עד קיץ 2020 וצפו מאות אלפי חולים במצב קריטי.

מדענים בכירים רבים בארץ ובעולם, חלקם חברי מח"צ, חלקו על התחזיות המופרכות הללו, וצפו דעיכות טבעיות של הגלים, גם ללא סגרים או אמצעים הרסניים אחרים. לא היתה בכך ספקולציה או נטילת סיכון יתר, שכן דעיכה טבעית, גם ללא התערבות כלשהי, של גלי התפשטות נגיפיים ידועה מזה אלפי שנים, ולמעשה קורית כמה פעמים בכל שנה: דעיכה זו היא הסיבה שהוריאנטים החדשים של הצינונים והשפעות מצליחים להדביק רק חלק קטן מאוכלוסיית ישראל כל חורף למרות היעדר מגבלות כלשהן. הסיבות לדעיכה הטבעית הזו מגוונות, וכוללות בין השאר, גם חסינות מוקדמת, לפחות חלקית, שקיימת אצל חלקים גדולים של האוכלוסייה.יועצי הממשלה לא הסכימו לבחון מחדש את תחזיותיהם גם לאחר שנזקם האדיר של הסגרים וחוסר יעילותם היו ברורים לכל, וגם לאחר דעיכות הגלים הטבעיות שארעו, כצפוי, במקומות שנטשו את מדיניות הסגרים או שנמנעו מממנה מראש, כמו יפן, פלורידה, סרביה, פינלנד, שבדיה ועוד.

אותם יועצים לא הסכימו לבחון מחדש את תחזיותיהם גם לאחר שמספר מחקרים אוששו את קיומה של חסינות מוקדמת באוכלוסייה, ואפילו לאחר ניסוי ההדבקה המכוונת המפורסם, בו לא הצליחו החוקרים להדביק בוריאנט הדומיננטי דאז, כמעט מחצית מהמתנדבים, אפילו לא בהזרקה של כמות גדולה של נגיף ישירות למערכת הנשימה שלהם!

לא הפתיע, לכן, שהיועצים המשיכו לפזר נבואות אימה, גם לאחר שהוריאנט המקורי מוואהן נעלם, כצפוי, מעל פני האדמה, בטרם הצליח להדביק אף לא עשירית מאוכלוסיית מדינה כלשהיא, בין אם הוטלו בה סגרים ובין אם לא.


חוות דעת או גניבת הדעת?

היועצים המשיכו באותן ההפחדות האקספוננציאליות, למרות שוריאנט האלפא (חורף 2021) והדלתא (קיץ 2021) דעכו מעצמם בטרם הצליחו להדביק חלק ניכר מהאוכלוסייה, גם במדינות בעלות שיעור התחסנות אפסי ושלא הוטלו בהן סגרים. אפילו מבין הוריאנטים של האומיקרון, לא היה וריאנט אשר הצליח להדביק את מרבית האוכלוסייה לבדו, למרות היות וריאנטים אלה מדבקים הרבה יותר מהנגיף המקורי.בהקשר זה, זכורה לשמצה חוות דעת שקרית אשר חוברה על ידי הד"ר עפרה חבקין והוגשה על ידי משרד הבריאות לקבינט ולבגץ, ובה תרץ המשרד את דעיכתו של גל האלפא "בזכות מבצע החיסונים", למרות שהדעיכה התלולה של גל זה החלה כאשר בישראל היו רק כ-3% מחוסני 2-מנות (ראו תרשים למעלה). הנה הציטוט מחוות הדעת של ד"ר חבקין:

עוד משנת המגפה הראשונה, כמה מהמדענים שהתנגדו לסגרים, וחזו את הדעיכה הטבעית של כל וריאנט, חלקם מהבכירים בתחום בארץ ובעולם, הוכפשו כ"מכחישי מגפה" ואף צונזרו, על ידי "מומחים" בעיני עצמם, כגון מנהלי הרשתות החברתיות הגדולות (ובישראל) על ידי מרבית התקשורת הממסדית, כולל, לדוגמא, עורכי אתר ynet, והעיתונאים של אתר המדע הפופולרי מכון דוידסון. זה האחרון אף פרסם מאמר כאילו-מדעי שקבע שאין ראיות לחסינות מוקדמת באוכלוסייה, ושהסגרים "הכרחיים". עורך האתר, הד"ר ארז גרטי, אף הגדיל לעשות והחליט לצנזר את התגובה ששלחו כמה מחוקרי מח"צ לקביעות חסרות השחר הללו, מבלי שקרא אותה.


מחצ פועלת בזירות המשפטיות והתקשורתיות לחשיפת האמת. לתמיכה: .ly/3KBTnlk


 

מקורות:


Comments


bottom of page