top of page

מדיקו לגאלי על מלא

הפרטים המלאים מתוך דיון צוות המחקר לתופעות הלוואי של חיסוני הקורונה במשרד הבריאות. תופעות הלוואי, הקשר הסיבתי ומה באמת ידעה פייזר?

 

ההקלטה המלאה מתוך פגישה בין צוות מחקר לתופעות הלוואי של חיסוני הקורונה ובין בכירים במשרד הבריאות, נחשפה ביום ראשון (08.01.23) בפני אלפי צופים מישראל ומהעולם באירוע בהנחיית ד"ר יפה שיר-רז ובהשתתפות חבר מחצ, פרופ' רצף לוי.

בהקלטה, הציג צוות המחקר בפני משרד הבריאות ניתוח של נתוני דיווח על תופעות לוואי בסמיכות לחיסון שנאספו במשך כחצי שנה. הצוות מצביע בהקלטה באופן מפורש על סיגנלים חדשים של בעיות בטיחות, הכוללים זיהוי של תופעות לוואי חדשות וממושכות שלא פורטו על ידי פייזר. ראש צוות המחקר, פרופ' מתי ברקוביץ', מזהיר במהלך הדיון את הנוכחים כי הם עלולים לעמוד בפני בעיה משפטית, או כפי שהוא מכנה אותה בעיה "מדיקו לגאלית". פרופ' ברקוביץ מזכיר לנוכחים כי משרד הבריאות עודד את הציבור להתחסן, כשהוא טוען שאם קיימות תופעות לוואי, הרי שהן חולפות. מסיבה זו, מחוסנים הסובלים מתופעות לוואי עלולים לתבוע את המדינה בנזיקין.

על פי דיווח באתר frontline.news, בחודש יוני 2022, ימים מספר לאחר הפגישה המתועדת בהקלטה, שלח פרופ' ברקוביץ מכתב למשרד הבריאות. במכתב שנחשף על ידי ד"ר יפה שיר-רז, מביע ברקוביץ את דאגתו מממצאי המחקר שערך. אחת מהן, נוגעת לעובדה ש-150 מצבי חירום ו/או אשפוז בעקבות החיסון נגד קורונה, בכלל לא דווחו לוועדה שתפקידה היה להחליט האם להמליץ לחסן ילדים. במילים אחרת, הוועדה שאישרה בסוף יוני את מתן החיסונים של פייזר לילדים בני 5-11, לא הכירה את הנתונים החיוניים על נזקי החיסונים.

משרד הבריאות למעשה יודע על אנשים שנפגעו מהחיסון וסבלו מתופעות לוואי רציניות וארוכות טווח אך לא עוקב אחר מצבם הרפואי, לא מטפלים בהם ולא מפצה אותם. יתירה מכך, אף אחד לא ניתח את 150 המקרים האלה.

עוד עולה מהמכתב כי נכון לחודש יוני 2022, כחצי שנה לאחר תחילת המחקר, משרד הבריאות לא שילם לפרופ' ברקוביץ עבור המחקר. משרד הבריאות גם לא חתם על הסכם עם פרופ' ברקוביץ. נכון להיום, לפי דיווח frontline.news, המחקר הושעה. המשמעות המעשית היא שתופעות הלוואי של החיסונים שוב אינן נחקרות ברצינות ובשיטתיות הראויה. כזכור, תופעות הלוואי לא נחקרו בצורה משמעותית ע"י משרד הבריאות לפני סוף שנת 2021.

למעוניינים להאזין לקטעים ספציפיים מתוך ההקלטה, קיבצנו את הקטענים הבאים עם מראי מקום לזמן המדויק:


הפרעות במחזור

החוקרת סאשה על תופעות של הפרעות במחזור לאחר נטילת החיסון: “גם פה היו ריצ'אלנג'ים. כ-10% מהמדווחות דיוחו שהיה ריצ'אלנג', זאת אומרת הבעיה נתפתרה ואז הן חוו את אותם השינויים שוב פעם, אחרי שהם קיבלו מנה נוספת. אני חושבת ש-10% זה כבר מתחיל להיות די יפה, וזה כן מראה על איזשהו – זה מחזק את הקשר בין מה שהן מדווחות לבין החיסון אם יש תופעה של ריצ'אלנג'".תופעות לוואי נוירולוגיות

החוקרת סשה מודה שהם הופתעו לגלות כמות גדולה של תופעות לוואי ארוכות טווח, בניגוד למה שנטען עד כה. כ-68% מהדיווחים על תופעות נוירולוגיות אשר כללו התייחסות למשך זמן התופעה היו על תופעות שנמשכו יותר מחודש.
תופעות ארוכות טווח

סאשה מסבירה על כך שכאשר תופעות הלוואי נמשכות לאורך זמן, לא מתרחש ריצ'אלנג' שכן ככל הנראה התופעה עוד טרם חלפה.

SECONDARY GAIN

מאיה מסבירה כי כיוון שהדיווחים אינם אנונימיים, אין אפקט משמעותי בנוגע ל-secondary gain.


קשר סיבתי בין החיסון לתופעות לוואי

סאשה מסבירה: "העבודה הזאת, אמיליה, אני חושבת שאפשר, היא לפחות עוזרת לנו כן לבסס את הקשר הסיבתי. כי ברגע שמדווח ריצ'אלנג', וברגע שמדווחת תופעה שהיא ארוכה ויש לה התחלה שאנחנו יודעים מתי היא התחילה, זה משהו שאני חושבת שהוא הכי קשה לעשות, אבל המידע הזה, הניתוח של המידע הזה מאפשר את זה [אמילה - “לגמרי"]. אז יש פה איזשהו יתרון שהוא לא רק לזהות את התופעות, אלא גם לקשור אותן לחיסון".


מה ידעה פייזר?

"אני גם מאוד חושבת שצריך לעדכן את החברה (פייזר) כי בפעם האחרונה, לפחות שאנחנו נכחנו בדיון, היה דיון על תופעות ארוכות טווח והם אמרו שאין להם ידע על זה. אז הנה, יש ידע על זה, יש מידע".

אלו דבריה של חוקרת נוספת בדיון, שמספרת כי העמדה הרשמית של פייזר היא שאין תופעות לוואי ארוכות טווח לחיסון שהיא מציעה נגד קורונה.


בהמשך פרופ' ברקוביץ' מרחיב בנושא ומסביר על הקלסיפיקציה של נרנחו, לפיה תופעת הריצ'אלנג' מקפיצה את ההערכה שיש קשר סיבתי מ-"אפשרית" (possible) ל-"מוחלטת" (definitive).


מדיקו לגאלי

"כאן נצטרך לחשוב במדיקו לגאלית. למה מדיקו לגאלית? כי לא מעט תופעות שהיו אמרנו, 'זה קיים, יש דיווח, אבל בכל זאת תתחסנו'. זאת אומרת לחשוב איך כותבים את זה ואיך מציגים את זה בצורה נכונה. ולא שאחרת יהיו תביעות משפטיות: 'רגע, רגע, רגע אתם אמרתם שהכל יחלוף ואפשר להתחסן והנה עכשיו תראו מה קרה לי, התופעה נמשכת'. גם האספקט המדיקו לגאלי, צריך לחשוב עליו לפני שרצים הלאה".ההקלטה המלאה של דיון צוות המחקר:

ההקלטה של הדיון המלא בהנחיית ד"ר יפה שיר-רז:


לתרומה למאבקים המשפטיים של מחצ להפסקת ההסתרה וההפחדה:

Comments


bottom of page